Літературний календар

Літературні й культурно-історичні дати 2018 року

Календар знаменних дат на 2018 рік для бібліотекарів – це безліч професійних і суспільно-політичних свят, і таких специфічних як День Рунета, День бабусі, Міжнародний день торта, Міжнародний день друзів, Всесвітній день вітру і т. д. Але все ж найчастіше предметом уваги установ культпросвета стають ювілеї письменників і поетів, музикантів і художників, а також роки народження їх творів.
25 січня 2018 року – 80-й ювілей Володимира Висоцького. Він був кумиром свого покоління, але і сьогодні є чимало людей, які істинно шанують його творчість. А для тих, хто з ним мало знайомий, ювілей може стати відкриттям, точкою відліку у набутті цілого світу його поетичних роздумів. Тут можна говорити про Висоцького, слухати і співати його пісні, влаштовувати поетичні баттли. І конкурси бардівської пісні свого регіону. Чому б не допомогти сьогоднішнім талантам здобути визнання, для початку – на місцевому рівні, а може, й вище.
8 лютого – 90-річчя В’ячеслава Тихонова, а 31 березня – 70 років Володимиру Винокуру. 4 квітня – 80 років від дня народження Іллі Резніка, 13 квітня – 70-річний ювілей у Михайла Шуфутинського. Ювілеї в 2018-му також відзначають Катерина Стриженова, Сергій Бодров-старший, Валерій Сюткін, Мадонна, Ілля Лагутенко, Наталя Крачковська і багато інші улюбленці публіки. Це наші сучасники, що не заважає їм бути впізнаваними, популярними, цікавими людям.
З ювілярів іншого плану – Сергій Капіца, фізик і просвітник, якому 14 лютого виповнилося б 90 років. 5 травня — 200 років з дня народження Карла Маркса – теж важлива віха в історії і можливість поміркувати про її примхи. 10 грудня – дуже важлива дата для російського спорту — 100 років з дня народження знаменитого російського хокейного тренера Анатолія Тарасова. Можна і потрібно говорити про наших великих досягненнях і сьогоднішні проблеми цього виду спорту.
Композитори-тріумфатори року, це відзначають різні ювілеї Антоніо Вівальді, Шарль Гуно, Джордж Гершвін, Жорж Бізе, Джакомо Пуччіні та ряд інших віртуозів різних епох і народів світу.
Важливі дати відзначають і літературні твори в 2018 році. Це 120 років з часу виходу в світ «Війни світів» Герберта Уеллса, 140-річчя «П’ятнадцятирічного капітана» Жюль Верна, 190-річчя пушкінської «Полтави» і ряд інших не менш чудових дат. Наприклад, 425 років тому Вільям Шекспір написав п’єсу «Приборкання норовливої». Її або хоча б уривок з постановки можна спробувати розіграти силами місцевої самодіяльності. Напевно буде дуже цікаво і повчально.
Письменники і поети, у яких «круглі дати» в 2018-му – це Іван Тургенєв, Гаврило Державін, Лев Толстой, Джордж Гордон Байрон, Еріх Марія Ремарк, Максим Горький, Федір Тютчев, Іван Єфремов, Борис Заходер, Валентин Пікуль, Михайло Задорнов і багато інших.
Нагадаємо, 11 грудня – столітній ювілей знаменитого письменника, Нобелівського лауреата 1970 року Олександра Солженіцина. А 3 вересня – 10-річчя з дня його відходу з життя. Будуть згадувати його непросту долю, його книги: «Один день Івана Денисовича», «Матрьонін двір», «Архіпелаг ГУЛАГ» та інші твори. А в Москві планується відкриття музею-квартири письменника, мислителя, громадського діяча.
 

Комментариев нет:

Отправить комментарий